Изложба на дела од ликовната колонија „НИЖОПОЛЕ“ во галеријата на ЦК „Марко Цепенков“

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

На 30.10.2019, среда, во 19.00 часот во ликовната галерија од ЦК „Марко Цепенков“ ќе биде отворена изложба на дела од ликовната колонија „НИЖОПОЛЕ“ од Битола.

 

 

На изложбата ќе бидат претставени 25 слики од 20 уметници  учесници на јубилејната 20 – та ликовна колонија „Нижополе“ , што се одржа годинава во јули.

 

Љубителите на ликовната уметност ќе имаат можност да проследат дела од уметници од земјата и од странство.

 

Alex Close, Канада

Анкица Стевановска, Битола

Владан Ранџеловиќ, Србија

Владимир Темков, Кавадарци

Данчо Ордев, Скопје

Драган Најденовски, Битола

Драгана Кнежевиќ, Србија

Љубица М. Солак, Битола

Маријана Везарова, Бугарија

Mike Close,  Канада

Мирјана Крстева Масети, Гевгелија

Неда Петковиќ, Скопје

Nikolas Kyriакеy, Грција

Павле Кузмановски, Тетово

Славица Секулоска, Битола

Стефан Малбашиќ, Битола

Христо Николов, Бугарија

Цветанка Јованова Хермес, Неготино

Гоце Крстевски, Битола

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи