По светската, и прилепска премиера на филмот „Врба“

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Во понеделник 4.11. 2019 и вторник 5.11.2019 од 19 часот во големата сала на ЦК „Марко Цепенков“ премиерно ќе биде прикажан најновиот филм на режисерот Милчо Манчевски „Врба“.

 

Прилепската публика овие два дена за само 100 денари влезница  ќе може да го проследи филмот које  е трагедија со хепи-енд. Во филмот има и тажни моменти, ама и многу хумор и радост – како и во животот.

 

„Врба“ е македонска филмска приказна, која се појавува моќно, драматичен еп за три македонски жени и нивната желба за семејна љубов. Делото на Манчевски е многу покомплексно одошто може да се замисли. Дел од сцените во филмот се снимани во прилепскиот регион.

 

Сценарио и режија – Милчо Манчевски

Сара Климоска, Наталија Теодосиева, Камка Тоциновски, Никола Ристески, Ненад Нацев, Петар Царановиќ

Директор на фотографија –  Тамаш Добош

Монтажер –  Николс Гастер

Музика –  Кирил Џајкоски

Дополнителна музика –  Игор Василев Новоградска

Костим –  Ѓерѓ Сакач и Жаклина Крстевска

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи