Затвор во Германија претворен во хотел, гостите спијат зад решетки и во затворски униформи

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Историскиот затвор во градот Фјурстенау во северозападна Германија по повторното отворање работи веќе извесно време, но сега како хотел. Бројни туристи, меѓу кои и штотуку венчани брачни парови, доброволно би минале ноќ зад решетки.

 

„Креветите во ќелиите се со големина 90 на 200 сантиметри и нудат високо ниво на удобност“, истакна Вернер Прис, претседател на Друштвото за археологија  и историја на градот, коешто и го обнови некогашниот затвор.

 

При пријавувањето за престој, посетителите добиваат и комбинезон со црно-бели риги, за искуството да биде што поавтентично.

 

„Не е задолжително, но многумина и ги облекуваат“, вели Гунтер Спонхауер, друг претставник на Друштвото.

 

Затворот во Фјурстенау, близу Хамбург бил изграден 1720 година, но бил затворен подолго време. Во него некогаш биле сместени бројни осуденици, меѓу кои и еден коњокрадец-убиец, кој 1883. бил погубен.

 

„Шест ќелии се претворени во соби за гости, а останатите две се оставени во својата изворна состојба, како што изгледале порано, како специфична туристчка атракција“, појаснува Прис.

 

Цената за една вечер е 45 евра, но ако се одлучите за подолг престој, тоа ќе чини само 37 евра од ноќ.

 

Oвa нe e единствен таков пример во светот. Свои хотели затвори имаат и Велика Британија, Шведска, Турција, САД, Австралија, Холандија, Словенија.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи