Ново поскапување на бензините и дизелот

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Регулаторната Комисија за Енергетика ги објави новите, повисоки цени на горивата.

 

Во согласност со методологијата која РКЕ ја користи за пресметка на цените, малопродажните цени на горивата се зголемуваат во просек за 0.93%.

 

Цената на ЕУРОСУПЕР-95 се зголемуваз а 1.00 денари, и од вечерва на полноќ еден литар 95-октански бензин ќе чини 68.50 денари.

 

Цените на ЕУРОСУПЕР-98 и ЕУРОДИЗЕЛ горивата се зголемуваат за по 0.50 денари. Еден литар 98-октански бензин ќе чини 70.50 денари, додека еден литар дизел ќе чини 62.00 денари.

 

Новите цени стапуваат на сила вечерва на полноќ и ќе важат следните две седмици.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи