Специјалистите со 25% повисоки плати од февруари

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Синдикатот на здравствените работници со Министерството за здравство постигнале договор за зголемување на платите на здравствените работници. Според договорот, специјализираните лекари ќе имаат зголемување од 25 %, професорите 20 %, општите лекари 15 %, болничарите 10% и здравствените работници 5%.

 

Министерот за здравство вели дека ова било историско зголемување и голем број специјалисти ќе имаат 100.000 денари плата, како што било ветено.

 

Надвор од овој договор, остануваат администраторите во здравството, кои и покрај нивните барања, не успеа да бидат вклучени во овој договор, за зголемување на платитe.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи