ВИДЕО – Ристески: Една недела Јованоски се крие од јавноста и не кажува кој и што гради во градскиот пазар

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Веќе една недела молк од градоначалникот Илија Јованоски на нашите прашања за тоа што се гради во градскиот пазар во Прилеп. Во нивни стил, како што и доликува на ваков башибозук на власт се закануваат со пријави за навреда на угледот и честа, кои патем ги изгубија многу одамна пред јавноста, рече на денешната прес конференција претседателот на ОК ВМРО-ДПМНЕ Петар Ристески.

 

Прес конференцијата ја пренесуваме во целост.

 

 

„Една недела Јованоски молчи за прашањата кој и што гради во градскиот пазар и дали пред очите на сите граѓани тука ќе никне хотелско сместување?

 

Јованоски не кажува дали изградба на ваков објект е предвидена со урбанистичките планови на општината?

 

Дали постои градежна дозвола и дали се испочитувани сите законски процедури за градба?

 

Како е возможно инспекциските служби на општината експресно да реагираат и да отстрануваат скелиња за тутун и други објекти од јавните површини, а за градбата во градскиот пазар сеуште да нема детално објаснување што и како се гради?

 

Почитуван градоначалник, ве прашуваме, што е срамно да се излезе јавно пред граѓаните и да се даде одговор на овие прашања?

 

Целата јавност е сведок и се прашува што се случува во градот, само вие никако да соберете храброст и доблест и да се соочите со граѓаните.

 

Ајде барем еднаш во овие две години додека сте на власт испочитувајте ги оние кои пред избори ги молите за гласови и им ветувате се’ и сешто.

 

Во спротивно оставате сомнеж дека зад ваквите објекти се кријат низа нерегуларности и можност за кршење на законите и законските процедури.

 

ВМРО-ДПМНЕ овие прашања ќе ги актуелизира и пред Инспекцискиот совет на Република Македонија, како и пред сите останати надлежни институции.

 

На ваков начин како вас не се гради транспарентна и отворена општина како што ветувавте.

 

На ваков начин и со ваков однос се погазува волјата на граѓаните и се злоупотребува власта.

 

Уште еднаш ве предупредуваме, внимавајте! Внимавајте затоа што доаѓа власт која нема да простува и сите вакви случаи ќе бидат детално разгледани, а одговорноста и правдата ќе го стигне секој оној кој се огрешил пред законот“, рече Ристески.

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи