Пожарите предизвикаа вистинска катастрофа во Австралија

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Австралиските власти предупредија дека огромни шумски пожари се уште пустошат во две сојузни држави и продолжуваат да бидат закани за жителите, и покрај тоа што претходно беше известено дека „катастрофалната“ состојба се смири.

 

Околу 150 пожари се уште горат во Нов Јужен Велс и Квинсленд, користејќи го сувото време. Педесет куќи се уништени во НЈВ но немаше жртви, рекоа официјалните лица.

 

Австралиските власти наредија итна евакуација на неколку области вклучувајќи и една главна туристичка дестинација. Предупредувањето и наредба за „итна евакуација“ од највисок седми степен има во вкупно седум подрачја.

 

Речиси 1.500 пожарникари се на терен и се борат со шумските пожари во целата земја. Противпожарната служба соопшти дека условите се мошне опасни и оти има услови пожарникарите да не успеат наскоро да го спречат проширувањето на пожарите.

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи