Судските работници излегуваат на протест

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Синдикатот на работниците од управата на правосудните органи и здруженијата на граѓани на Македонија (УПОЗ) и Здружението на судската администрација (ЗСА), за в петок најавија протести коишто ќе се одржат низ сите судови во земјава, а на кои ќе биде искажано незадоволство од, како што се вели во соопштението, „апсурдните одлуки на Судскиот буџетски совет“, донесени во последниве два месеца.

„Синдикатот на УПОЗ, незадоволни што и понатаму продолжува нееднаквиот третман на Судскиот буџетски совет како притоа да забораваат дека во судовите работат судска администрација, судската служба, помошно – техничкиот персонал, згора на сѐ, СБС донесе одлука со нееднакви додатоци на плата са судиите и судската администрација, со изговори дека администрацијата во месец септември добила покачување во висина од 5% на плата, а од тие причини за месец септември и октомври додатоците на плата на судиите да бидат во висина од 10%“, се наведува меѓудругото во соопштението од УПОЗ.

 

Во соопштението се додава дека барањата на Синдикатот ќе бидат соопштени пред новинарите, за време на протестот во петок, пред Основниот суд Скопје 2.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи