ВИДЕО – Лукареска: Нулта толеранција за насилство врз жените и девојките

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Форумот на жени на ОО СДСМ – Прилеп се приклучува кон одбележувањето на Меѓународниот ден за елиминација на насилството врз жените и на глобалната кампања „16 дена активизам против родово-базираното насилство“, која по тој повод започна на 25 ноември, изјави на денешната прес конференција Петра Лукареска – координатор на Форум на жени, ОО СДСМ – Прилеп.

 

Прес конференцијата ја пренесуваме во целост.

 

 

„Со денешниот настан јасно порачуваме дека нема оправдување за било каква форма на насилство врз жените.

 

Нашите заложби се за градење на фер, праведно и еднакво општество, базирано на принципите на родова еднаквост и рамноправност во секој сегмент од живеењето.

 

Цврсто и одлучно стоиме на заложбата за нулта толеранција за насилство врз жените и девојките, во било каква форма и да се случува: физичко, психичко, сексуално, вербално…

 

Во тој правец, Владата предводена од СДСМ ги превзеде следниве мерки за спречување на насилство врз жените:

 

– Усвоен е Националниот акциски план за имплементација на истанбулската конвенција.

 

– Изготвен е предлог закон, кој ќе ги опфати сите форми на родово базираното насилство.

 

– Министерството за труд и социјална политика одвои 6.400.000 денари за имплементација на конвенцијата и отворање на сервиси за поддршка на жртвите од родово-базирано насилство.

 

– До крај на 2019 година се отвораат вкупно 10 сервиси за жртвите, отворена СОС линија, кризен центар, шелтер центар за сместување до 6 месеци и советувалиште со психосоцијална заштита.

 

– Со новиот закон за абортус и’ го вративме правото на жената да одлучува за своето тело.

 

– Oтворени се 3 центри за жртви од сексуално насилство.

 

Почитувани, убедени сме дека чекориме на прав пат и градиме еднакво општество за сите, каде жената се чувствува сигурно и моќно и заедно со мажот чекори во подобра иднина“, реле Лукареска.

 

  

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи