Одбележана годишнината од смртта на Блаже Конески

Денеска се навршија 26 години од смртта на Блаже Конески, еден од најистакнатите македонски културни дејци, академик, писател, врвен поет и научник, чие творечко истражување даде неодминливи резултати во македонската литератур,а во областа на културната историја на македонскиот народ.

 

По тој повод, делегација на Општина Прилеп и на општинскиот Совет положи цвеќе на неговиот споменик пред ЦК „Марко Цепенков“.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.