Полска го гради најголемиот снежен лавиринт во светот

Градот Закопане во Полска, кој важи за популарна дестинација за зимски спортови и туризам, секоја година го гради најголемиот снежен лавиринт во светот.

 

На изградбата на џиновскиот лавиринт, кој што е поголем од десет тениски игралишта заедно, околу еден месец работат 50 работници. Зафаќа површина од 2.500 метри квадратни и изграден е од над 60.000 тули мраз.

 

 

Освен фасцинантната ледена структура посетителите на снежната атракција Snowland ќе уживаат и во внатрешноста на снежниот замок преполн со скулптури и скриени богатства. Таа ќе биде отворена за јавноста во јануари 2020 година.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи