ВИДЕО – Прилеп ја продолжува традицијата по 6-ти пат се одржа Бадниковата поворка

По повод Бадник денеска во Прилеп по 6-ти пат се одржа Бадниковата поворка. Дечињата носејќи ја макетата на пештерата во која се родил Исус Христос тргнаа од црквата „Свети Кирил и Методиј“ или кај народот позната како Параклис и пеејќи ја песната „Вечниот Бог“ се прошетаа низ чаршијата и прилепските улици.

 

Еве дел од атмосферата како изгледаше поворката и дел изјавите на учесниците.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.