„Терминатор“ го чисти ѓубрето во Вселената

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Технологијата што би можела да го ублажи проблемот со вселенскиот отпад, успешно ги мина тестирањата во Земјината орбита. Се работи за системот наречен „Терминатор тејп“.

 

Спејс-Икс ракетата Фалкон Хеви во јуни 2019 година постави неколку десетици сателити, меѓу кои и Прокс-1. Сателитот во септември ја активираше лентата „Терминатор“, што е прицврстена за надворешниот дел од сателитот.

 

Лентата е долга 70 метра има својства на спроводник на електрична енергија и прилично мала маса. Служи за брзо собирање на неактивните сателити. Технологија е погодна токму поради занемарливата тежина, а и производството е прилично евтино.

 

Стручњаците подолго време предупредуваат дека вселенскиот отпад претставува опасност како за мисиите, така и за активните сателити. „Терминатор“ би можело тој проблем да го реши, или барем да го ублажи.

 

 

 

 

 

[poll id=”-2″]

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи