ВИДЕО – Никогаш да не се повтори – Како гореше Трескавец пред точно 7 години

Пред точно 7 години на денешен ден до темел изгореа конаците манастирот Трескавец. За среќа огнената стихија не ја зафати и црквата која потекнува од 13 век.  Манастирот досега бил запален два пати, еднаш во 1867 годиина и еднаш во 1991 година на 9 јануари. Секогаш истиот бил изградуван во рекордно кратко време затоа што овој православен храм е од огромно значење за Прилеп и прилепчани. Седум години потоа манастирот е скоро целосно обновен. Останува уште сами некои детали од екстериерот, а црквата треба сама да си го уреди ентериерот на конаците. Но за жал иако конаците се готови, неможат да се отворат за гости, ниту да се направи технички прием, затоа што се уште не е решено прашањето со изградбата на новиот водовод.

 

Погледнете го видеото како изгледаше страшната огнена стихија  – Никогаш да не се повтори – Како гореше Трескавец пред точно 7 години

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[poll id=”-2″]

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи