ВИДЕО – Бумбароски : Челниците од СДСМ во Прилеп свесни за изборниот пораз масовно бараат прибежиште во јавните претпријатија

Како што наближуват изборите на 12-ти април, така се зголемува стравот и паниката кај челниците од СДСМ. Свесни за големиот изборен пораз кој ги чека, деновиве во паника бараат прибежиште во јавните претпријатија и локалната самоуправа, со цел да продолжат да живеат на грбот на граѓаните. Истакна на денешната прес конференција Гоце Бумбароски, член на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп.

 

 

Прес конференцијата ја пренесуваме во целост.

 

„Кристијан Пиличев кој најпрвин директоруваше со Домот за стари лица, а потоа и со Фондот за пензиско и инвалидско осигурување во Прилеп, сега се вработил како раководител на сектор за човечки ресурси во ЈКП Комуналец.

 

Викторија Јовческа, која претходно работеше во Министерството за транспорт и врски, сега е вработена во Општина Прилеп како заменик раководител на Секторот за убранизам, замислете, дипломиран економист, заменик раководител на урбанизам. Истата е сопруга на командирот на прилепската полиција Кире Јовчески.

 

Нови работни места имаат и прилепските кадри Магдалена Лазоска и Валентин Божиноски. Лазоска во Комуналец, а Божиноски во Завод и музеј.

 

Инаку, Магдалена до вчера беше вработена во УЈП. Но заради тоа што не можеле да и дадат решение на неопределено време, сега ја вработуваат во ЈКП Комуналец.

 

И не застануваме тука. Винета Јованоска, сопруга на поранешниот директор на ЈКП Комуналец, Ѕвонко Јованоски, е вработена во истото претпријатие. Нејзиниот сопруг пак, сега работи на измислено работно место како координатор на јавните претпријатија во Општина Прилеп.

 

Прашуваме, дали Пиличев, Лазоска, Божиноски и Спиркоска се вработени на неопределено време во Комуналец и во Завод и музеј со цел да си ја обезбедат иднината, а во меѓувреме повторно ќе бидат ангажирани на старите работни места?

 

Се уште немаме добиено одговор и за тоа дали директорката на ЈП за ПУП, Мери Цветаноска најде свое засолниште и сега е вработена во Водовод и Канализација?

 

Ова се само неколку примери кои на виделина го покажуваат целото лицемерие на власта од СДСМ. Функционерите и нивните роднини можат до бескрај да се вработуваат и да менуваат работни места. За нив е важен само сопствениот џеб, а обичните граѓани и членови на партијата можат само да сонуваат за вакви придобивки.

 

Од друга страна пак, продолжува да цвета непотизмот, кој ја покажува незаситноста и аздисаноста на СДСМ.

 

Почитувани, баш вака работи СДСМ и вака изгледа нивното владеење кое ги отсликува изминативе 3 години. Вака изгледа злото на кое мора да му се стави крај!

 

Затоа на 12-ти април ве повикуваме сите, Македонија мора да расчисти со оваа башибозук дружина на чие чело е Зоран Заев“, додаде Бумбароски.

 

 

 

 

 

 

[poll id=”-2″]

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи