Во Прилеп се одбележа празникот „Свети Три Светители“ – Денот на бакалите

Со божествена литургија со која чиноначалствуваше Митрополитот Преспанско – Пелагониски, Владиката Петар, во сослужение со Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Кумановско – Осоговски г.Јосиф и Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Тетовско – Гостиварски г.Јосиф денеска во Прилеп беше одбележан празникот „Три Светители“, кој пак е патрон празник на бакалскиот еснаф во градот.

 

Според кажувањата на иницијаторите на оваа слава, бакалскиот еснаф од Прилеп го прославува својот патрон и заштитник – празникот Свети три Светители, свети Васлилиј Велики, свети Јован Златоуст и свети Григориј Богослов уште во далечната 1953 година.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи