Во Прилеп се одбележа празникот „Свети Три Светители“ – Денот на бакалите

Со божествена литургија со која чиноначалствуваше Митрополитот Преспанско – Пелагониски, Владиката Петар, во сослужение со Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Кумановско – Осоговски г.Јосиф и Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Тетовско – Гостиварски г.Јосиф денеска во Прилеп беше одбележан празникот „Три Светители“, кој пак е патрон празник на бакалскиот еснаф во градот.

 

Според кажувањата на иницијаторите на оваа слава, бакалскиот еснаф од Прилеп го прославува својот патрон и заштитник – празникот Свети три Светители, свети Васлилиј Велики, свети Јован Златоуст и свети Григориј Богослов уште во далечната 1953 година.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.