Прилепскиот ката тим пак ќе настапува за Македонија на ЕП во Баку

Познат е составот на македонската сениорска репрезентација за Европското првенство (ЕП) во Баку, Азербејџан (25-29 март). Селекцијата брои 12 каратисти во борби (пет во женска и седум во машка конкуренција).

 

Селекторот на сениорската репрезентација во борби, Сашко Арсовски, се определи за: Емил Павлов (-60 кг), Фаик Фесели (-67 кг), Петар Заборски (-75 кг), Берат Јакупи (-84 кг), Жарко Арсовски (+84 кг).

 

Доан Османи и Петар Спасеновски се пријавени во екипниот состав (5+2). Од овој состав, во оваа конкуренција досега со медали од ЕП се закитиле Павлов (по двапати со злато и бронза) и Јакупи (со едно сребро).

 

Во борби жени, на ЕП ќе учествуваат Сара Радичевска (-50 кг), Симона Заборска (-55 кг), Вероника Костовска (-61 кг), Ангела Мојсовска (-68 кг), Моника Стефановска (+68 кг). Жените екипно ќе настапат во состав 4+1.

 

„Ова се најдобрите и најподготвени каратисти во моментов што можат да го дадат максимумот на ЕП. Македонија речиси постојано се враќала со медали од европските шампионати, па убеден сум дека така ќе биде и во Баку, со што само ќе го продолжиме коинтинуитетот успешни настапи на големите натпреварувања. Ова е хомоген состав, така што не би можел да прецизирам кој има најголеми шанси за медал, но секако дека очекувам успех и на ова ЕП. Подготовките заеднички ќе се одвиваат секој викенд во Штип, а завршните, пред заминувањето за Баку, ќе бидат на татамите во Пехчево или во Штип“, вели Арсовски.

 

Во кати, селекторот Стојан Андриевски се одлучи за Пуликсенија Јованоска и дебитантот на сениорско ЕП Александар Неделковски. Во екипна конкуренција се враќаат каратистките на Ронин, Маријана Димоска, Мишела Димоска и Кириана Камческа кои настапуваат во Австралија.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи