ВИДЕО – WIK планира проширување на капацитети и зголемување на бројот на вработени

Вернер Шоер, план менаџер на германската инвестиција WIK лоцирана во ТИРЗ Прилеп, денеска истакна дека компнијата планира проширување на капацитети и зголемување на бројот на вработени.

 

 

Ние сме компанија од германско потекло, инаку имаме фабрики во Азија, во Кина и во Индонезија. Нашата фабрика во Македонија е релативно млада и затоа планираме во наредниот период да направиме проширување на истата. Периодот од кога ја имаме основано фабриката тука имаме одлична поддршка од страна на државата и затоа тоа придонесе ние да се одлучиме да продолжиме со инвестиции. Нашите активности се однесуваат на леење пластика, како и склопување на финални производи. Ние работиме за светски познати брендови, како што се „Нестле“, „Сименс“ и други. Целта не е само наше јакнење, туку и јакнење на добавувачите во регионот, пред се Македонија и околните земји како Бугарија, Турција, Србија итн., така да целта е заедно со растот на фабриката да расте и локалната заедница“, истакна Шоер.

 

WIK денеска ја посетија и вицепремиерката задолжена за економски прашања Мила Царовска, како и Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска.

 

„Се потврдуваат уште еднаш успешните економски политики за стимулирање на инвестициските проекти. Всушност ова покажува и тоа дека РС Македонија е дестинација посакувана и со одлична, поволна клима за инвеститорите, како домашните, така и странските. ВИК произведува апарати за домаќинство и како што видовте денес, дека компанијата предвидува и понатамошни инвестиции, со воведување на нови производи, на нов асортиман. Кога почна оваа компанија пред година и половина, во нивниот бизнис план почетните инвестиции им беа некаде околу 6 милиони евра, со најмалку инвестирање околу 6 милиони евра и со најмалку вработување од 60 вработени. Денес со задоволство можам да констатирам дека после една и половина година оваа компанија достигна инвестиции од околу 13 милиони евра, со цел да го достигнат тој инвестициски износ од 15 милиони евра и вработуваат веќе над 200 лица“, рече Апостолска.

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи