Општина Прилеп : Се откажува карневалот „Прочка“, откажана е и итната седница на Советот

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Од Општина Прилеп денеска информиираа дека Меѓународниот карневал „Прочка 2020“ се откажува врз основа на препораките на Министерството за здравство.

 

„Врз основа на препораките на Министерството за здравство на Република Северна Македонија и на член 58, став 1, алинеја 4 од Закон за заштита на населението од заразни болести, „Службен весник на РМ“ бр.66/2004, 139/2008, 99/2009, 94/2010 и 86/2011, се откажуваат сите настани поврзани со Меѓународниот карневал „Прочка 2020“-Прилеп“, се вели во краткото соопштение на Општина Прилеп.

 

Инаку за денеска во 12 часот Советот на општина Прилеп ја закажа 41-вата Итна седница со една точка на дневниот ред: Предлог одлука за откажување на 19.Меѓународен карневал „Прочка 2020“, но и таа седница денеска пред самото нејзино одржување се откажа.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи