Мајкл Ј. Фокс и Кристофер Лојд повторно се обединија скоро по 35 години откако се вратија во иднината

 

Кога мислите на дуото со иконски филмови, лесно е да размислите за Бетмен и Робин, Чеек и Чонг, Вуди и Буз, Телма и Луиз, и Бони и Клајд. Но, можеби ќе помислите и на уште едно дуо кое не е ни чудно да скока низ времето: Док и Марти МекФли.

 

Поминаа 35 години откако Мајкл Џеј Фокс и Кристофер Лојд го ​​направија неверојатниот филм, „Враќање во иднината“, а повторно се собраа за посебна кауза. Откако Фокс ја основа својата фондација за Паркинсонова болест, тој одржува годишен турнир во покер, каде собира пари за истражување и развој за лек за ова заболување. Двајцата актери поставија фотографии на кои се прегрнуваат во покерската ноќ.

 

 

 

 

 

Двојката се здружи повторно пред две години на црвениот тепих, но и пред тоа Фокс и Лојд беа видени како се дружат со колегите Томас Вилсон (кој го играше Биф) и Леа Томпсон, која ја играше мамичката на Марти Лорен.

 

На Фокс (58) му беше дијагностицирана Паркинсонова болест – дегенеративно нарушување на мозокот пред повеќе од 20 години. Првично, тој ја чуваше дијагнозата во тајност на јавноста, но на крајот ја објави веста во 1998 година, наскоро создавајќи Фондација Мајкл F. Фокс за да помогне во унапредувањето на истражувањето за болеста.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.