Рекорд во Италија – денеска починаа 475 лица од коронавирус

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Италија го имаше најсмртносниот ден од појавата од коронавирусот откако во последните 24 часа починале 475 луѓе, од кои 319 во северниот регион Ломбардија. Ова е првпат да има повеќе од 400 починати во еден ден, а досегашниот црн рекорд беа 368 мртви пред три дена.

 

Вкупната бројка починати во Италија порасна на 2.978. Специјалниот комесар Анџело Борели денеска извести дека во земјата досега има 35.713 случаи на коронавирус, од кои 4.207 се нови. Меѓу заразените има и 2.629 здравствени работници.

 

Властите размислуваат да забранат секаков вид на надворешна активност.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи