Гинеколог од Прилеп кој работел во „Плодност“ заразен од Ковид 19

 

Сопственикот на болницата „Плодност“ до Битола, д-р Таше Трпчевски на својот Фејсбук профил објави дека покрај првично заразениот гинеколог-акушер, има уште три случаи на заразени со Ковид 19 во неговиот персонал. Станува збор за гинеколог од Прилеп кој работи во оваа болница, а покрај него заразени биле и анестезиолог и медицинска сестра.

 

Гинекологот бил асиптоматски носител, односно не покажувал никакви симптоми претходно, а се утврдило дека е позитивен по спроведениот тест. Според д-р Трпчевски, овие носители се најопасните, бидејќи не знаат дека воопшто го носат вирусот, поради што е потребно масовно тестирање, со цел да се намали бројот токму на асимптоматските носители на вирусот, кои слободно може да шетаат и да го шират вирусот.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи