Осум дена притвор за насилниците од Штип што тепаа девојка

Facebook
Twitter
Email
Print

 

 

Судија по претходна постапка во Основниот суд во Штип донесе мерка притвор во траење од 8 дена за двајцата насилници на возраст од 23 и 26 години, кои се снимаа како тепаат девојка во влез од стамбена зграда. Двајцата насилници веќе се во кумановскиот затвор.

 

„Осомничените во текот на јануари 2020 година, заедно извршиле грубо насилство над оштетената, на начин што отишле во куќата каде престојувала и започнале да ја навредуваат и удираат со тупаници и шлаканици во пределот на лицето и главата. Потоа со влечење ја однеле во влез на станбена зграда каде продолжиле со вршење на насилството“, се вели во известувањето од обвинителството.

 

Со оглед на фактот што за вакви делата предвидено е судскиот процес да се води по скратена постапка, притворот не може да трае повеќе од 8 дена. Казната предвидена за вакви дела се движи од парична казна, па се до 5 години затвор.

 

Инаку, на снимката која вчера експресно се рашири по социјалните мрежи, се гледа како двајцата насилници со клоци, шамари и тупаници ја тепаат девојката, притоа прашувајќи ја да каже дали е бремена од нив.

 

Девојката која е жртва во случајов веќе е контактирана и доби поддршка од Центарот за социјални работи и Мултисекторскиот тим за борба против насилство.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи