Се набавува и донира опрема за заштита од Ковид 19 за институциите во Крушево

 

Општина Крушево започна со донација на заштитни визири кои се изработуваат од неколку волонтери и ентузијасти од Крушево.

 

Во текот на вчерашниот ден извршена е донација на околу 300 визири во здравствениот дом во Крушево, а на официјалното примопредавање покрај градоначалникот на општина Крушево Томе Христоски присуствуваше и директорот на Фондот за здравство во Крушево Нико Петроски.

 

„Денеска започнавме со донирање на околу 300 заштитни визири, заедно со директорот на Фондот за здравство во Крушево, млади ентузијасти и волонтери кои ни помогнаа во изработката. Визирите ги изработивме за потребите на најизложените служби како: ЈЗУ Здравствен Дом Крушево, итната медицинска помош, лабораторија, сите приватни ординации во нашата општина, полицијата и ТППЕ Крушево. Здравствен Дом Крушево дополнително ќе добие и заштитни скафандери за прифаќање итни случаеви со симптоми на вирус.“, изјави градоначалникот на општина Крушево.

 

Дополнително Општина Крушево во износ од 52.000 денари набавува и средства за дезинфекција, 300 маски, 1.000 ракавици, 200 заштитни скафандери, 100 заштитни наочари, 500 парчиња заштита за нозе и стапала. Денес се реализира уште една набавка од 400 маски, а првите заштитни скафандери веќе пристигаат.

 

Досега во Крушево нема заболени од коронавирус.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи