ВИДЕО – Прилепчанецот Драган Бектеш во Австралија – вистински уметник при изработката на бурек

Прилепчанецот Драган Бектеш кој веќе година и половина живее во главниот град на Австралија, Канбера, создава вистинска уметност при изработката на бурекот. Со ова се занимава од својата 16-та година и негова цел е, како што и самиот вели, да го направи овој специјалитет препознатлив насекаде во светот.

 

Погледнете го ова кратко видео кое го режираше и сними еден друг прилепчанец, Христијан Конески, кој живее во Сиднеј, а му помагаше Христијан Николоски, исто така од Прилеп.

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.