ВИДЕО – Прилепчанецот Драган Бектеш во Австралија – вистински уметник при изработката на бурек

Прилепчанецот Драган Бектеш кој веќе година и половина живее во главниот град на Австралија, Канбера, создава вистинска уметност при изработката на бурекот. Со ова се занимава од својата 16-та година и негова цел е, како што и самиот вели, да го направи овој специјалитет препознатлив насекаде во светот.

 

Погледнете го ова кратко видео кое го режираше и сними еден друг прилепчанец, Христијан Конески, кој живее во Сиднеј, а му помагаше Христијан Николоски, исто така од Прилеп.

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи