Извидништвото никогаш не запира – 30 дневен извиднички онлајн предизвик за сите млади

Во периодот кога скоро сите активности на извидничките одреди и другите организации кои работат со млади се суспендирани со цел превенција на ширењето на COVID 19, Сојузот на извидници на Македонија го воведе 30 дневниот извиднички онлајн предизвик, наменет и во овој период да ги едуцира и да ги држи младите луѓе активни од дома.

 

Во текот на 30-те дена колку што ќе трае предизвикот, сите извидници, но и останати деца и млади кои сакаат квалитетно да го пополнат своето време, ќе имаат можност преку низа
едукативни и забавни активности да ги надградат своите знаења, да се дружат онлајн со своите врсници и да освојуваат награди и признанија. Дел од активностите се: изработка на импровизиран камп во домашни услови, готвење, учење на знаковен јазик, изработка на заштитни маски, учество на Earth Hour 2020, итн. Во првите 5 дена, повеќе од 1.000 извидници, деца и млади имаа земено активност учество во оваа активност.

 

“Како експерти во областа на неформалното образование и развивање на вештини кај деца и млади луѓе, обврска на извидниците е да продолжиме да го правиме тоа што знаеме да го правиме најдобро – континуирана едукација на децата и младите и нивна поддршка“ изјави Владимир Костовски, Генерален Секретар на Сојузот на извидници на Македонија.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи