ВИДЕО – Велигденско обраќање на Илија Јованоски градоначалник на Општина Прилеп

Христовото Воскресение – Велигден е празник над празниците. Празник на радоста и спокојот, ден кој ја празнува и слави победата на животот над смртта.

 

 

Периодот низ кој поминуваме, пандемијата на КОВИД-19, од нас бара да направиме се’ за да го заштитиме нашето здравје и здравјето и животите на нашите најблиски. Да докажеме дека воздржувањето и одговорноста можат да бидат најголемиот пријател на верата и на луѓето.

Искушенијата што нè снајдоа нека ни бидат за утврдување во верата и за духовно напредување. Затоа, за овој Велигден да останеме дома и од нашите домови да ги испратиме молитвите за здравје, среќа и бериќет на сите наши сограѓани.

Празнувањето на Христовото Воскресение да ни даде сила да се справиме со искушенијата пред кои сме исправени и следниот Велигден повторно да го славиме во храмовите ширум нашата татковина.

Да сте здрави и живи!

За многу години Велигден!

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи