Инспиративни наставници и вредни деца во изолација: Какви вештини учат учениците надвор од наставата

ИЗВОР : ДЕЦА.МК

 

М-р Гоце Бумбароски, наставник по одделенска настава во ООУ „Кочо Рацин“ – Прилеп, вели дека бил пријатно изненаден од оригиналноста на своите ученици. Во наставата тој голем акцент им дава на животните вештини и на животните вредности.

 

„Цело време се жалиме, меѓу другото и за образованието на нашите деца. Дека во Финска, Данска, Норвешка освен вообичаената настава децата се учат и на практични работи – но и како да развијат пријателство со родителите. Или како што некој би дофрлил, да бидат послушни и да ги почитуваат или на прилепски „ризаат“ постарите“, вели наставникот Бумбароски.

 

 

 

 

Вистинска е потребата нашето образование да ги подготви сите ученици за работа, за придонес кон заедничкото добро и за активно граѓанство, додава тој.

 

„Како магистер по менаџмент во образованието, токму тоа се трудам да го применам кај нас, во нашата Македонија. Еве како моите ученици, првоодделенци го поминуваат времето во карантин, и што всушност прават. Ми го исполнија срцето“, додава Бумбароски.

 

 

 

 

 

Повеќе прочитајте на следниот линк !

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи