Погледнете ја целата претстава за деца „Мачорот во чизми“ на прилепскиот театар, вечерва ќе биде поставена „Кавкаски круг со креда“

Во изминативе неколку недели во време на корона вирусот ЦК за култура „Марко Цепенков“се грижи за граѓаните да го поминат полицискиот час во поведро расположение презентирајќи им он лајн теартски претстави , концерти, исечоци од концерти, уметнички лирски интермеца и друго. Посетителите на ФБ и веб страната на Центарот досега он јал можеа да ги видат претставите „Тапани во ноќта“, „Швејк во втората светска војна“ и двете во режија на Мартин Кочоски, потоа претставите за деца „Јунаците од бајките“ и „Мачорот во чизми“.

 

Исто така беа прикажани целовечерните концерти на хорот на Валамскиот манастир од Русија, на „Октетот Прилеп“ како и други исечоци од настапи на уметници од градов и лирски интермеца од излоби.

 

Се овозможи и електронскио читање на списанието „Стремеж“.

 

Вечерва ќе биде поставена претставата „Кавкаски круг со креда“ од 19.30 часот а утре напладне е претставата за деца „Калифот штрк“.

 

Како мало потсетување денеска на своите деца пуштете им ја претставата „Мачорот во чизми“.

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи