ВИДЕО – Првачињата од ООУ „Кочо Рацин“ – Прилеп со интересно видео го честитаат денот на македонската азбука

На денешен ден, 5 мај, 1945 година, со решение на Народната влада на Федерална Република Македонија е усвоена азбуката на македонскиот јазик, а по два месеца Министерството за просвета го озакони првиот правопис на македонскиот јазик.

 

Првачињата од ООУ „Кочо Рацин“ – Прилеп, од одделението на наставникот Гоце Бумбароски со едно интересно видео го честитаат денешниот ден.

 

„Без јазикот ќе си недостигаме самите на себе, оти само јазикот никогаш не нè оставил сами и тој памети многу повеќе отколку што ние можеме да заборавиме“, вели Петре М.Андреевски. Право и должност е да го сакаме и да го браниме својот јазик, како нешто свето. Тој е нашето најголемо духовно богатство, зашто судбината на јазикот е и судбина на народот. Честит Ден на македонската азбука и на македонскиот јазик во Република Македонија!“, истакна наставникот Бумбароски.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи