Пет нови случаи на корона вирус денеска во Прилеп, 7 граѓани оздравени

Во изминатите 24 часа направени се 332 тестирања, а потврдени се 33 нови случаи со Ковид-19 и тоа во: Скопје-11, Куманово-2, Штип-1, Прилеп-5, Тетово-2, Велес-9, Битола-2, Крива Паланка-1.

 

Институтот за јавно здравје денеска регистрира 22 оздравени пациенти и тоа во Скопје -2, Куманово-6, Штип-3, Прилеп-7, Тетово-1, Струга-1, Кочани – 2.

 

На пат кон Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациент од Велес на 70-годишна возраст, кој од 4 мај бил хоспитализиран на инфективното одделение во болницата во Велес, а поради влошување на состојбата бил препратен во Скопје, соопшти Министерството за здравство.

 

Согласно ова :

 

  • Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1572
  • Бројката на оздравени пациенти 1079,
  • На починати 89
  • Во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 404.

 

Последната дистрибуција по градови е следна:

 

Скопје – 526

Куманово – 404

Дебар – 51

Штип-35

Прилеп–167

Тетово – 95

Струга – 67

Велес – 95

Битола –22

Охрид –15

Кавадарци – 5

Гостивар –17

Гевгелија – 4

Струмица – 2

Крива Паланка-6

Радовиш – 4

Крушево – 3

Кочани – 31

Пробиштип – 2

Кичево – 2

Неготино -9 (*7 заболени лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Демир Хисар – 1

Македонски Брод -2

Пехчево- 2

Делчево-1

Валандово -1

Виница – 2Кратово-1

 

Направени се 332 теста и тоа преку: ИЈЗ –218, Ветеринарен факултет -17, Авицена –13, Биотек -22, Клиника „Жан Митрев“ –19, Систина со PCR метода  -23 и МАНУ -20.  Досега во земјата се направени вкупно 18.168 тестирања на Ковид -19.

 

Во изминатото деноноќие на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби примени се тројца пациенти, а вкупно хоспитализирани се 44. На кислородна поддршка се 15, а на механичка вентилација се четворица пациенти.

 

Во ГОБ „8 Септември“ примени се осум нови пациенти, а вкупно хоспитализирани се 18. На респираторна машина е еден пациент, а уште двајца се со потешка клиничка слика.

 

Во болницата во Битола се лекуваат четворица пациенти, а на домашно лекување се следат тројца пациенти. Во болницата во Штип се хоспитализирани шест пациенти, а уште еден пациент се следи на домашно лекување.

 

На инфективните одделенија во Прилеп, Велес, Куманово, Охрид и Тетово се хоспитализирани 54 позитивни и суспектни на Ковсп/ид-19, стои во соопштението од Министерството за здравство.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи