Два нови случаи на заболени со корона во Прилеп, оздравени и 2 пациенти

 

 

Два нови случаи на заболени со Ковид 19 во Прилеп, како и два оздравени пациенти е билансот од последното деноноќие во борбата против коронавирусот.

 

На ниво на држава денеска Институтот за јавно здравје регистрира 20 оздравени пациенти.

 

– Скопје 1
– Куманово 9
– Прилеп 2
– Велес 7
– Битола 1

 

Во изминатите 24 часа направени се 242 тестирања, а потврдени се 14 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-5, Прилеп-2, Тетово-1 и Велес-6. Досега во земјата се направени вкупно 18410 тестирања на ковид-19.

 

Во ГОБ „8 септември“ почина пациент од Тетово на возраст од 61 година, хоспитализиран на 28 април.

 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1586, бројката на оздравени пациенти е 1099, на починати е 90, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 397.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи