Одбележана 76 годишнината од загинувањето на народниот херој Кире Гаврилоски-Јане

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

По повод 76 годишнината од загинувањето на Кире Гаврилоски – Јане, Општинското основно училиште кое го носи неговото име, денеска го одбележа својот патрон празник.

 

По тој повод, претставници на училиштето положија цвеќе на местото на загинување на Кире Гаврилоски – Јане, на неговата биста во Алејата на народните херои и на Могилата на непобедените, во Паркот на револуцијата.

 

Патрониот празник беше одбележан согласно препораките и уредбите на Владата за забрана за групирање на повеќе од две лица. Од тие причини, видео обраќање во чест на патронот имаа директорката, Кети Стевананџија и повеќемина наставници од ООУ „Кире Гаврилоски“.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи