Пронајдена граната од Првата светска војна на магистралниот пат Битола-Прилеп

Facebook
Twitter
Email
Print

 

 

На 08.05.2020 во 22,00 часот во СВР Битола било пријавено дека во близина на магистралниот пат Битола-Прилеп кај мост на ул.„Караорман“ имало стара нееkсплодирана граната.

 

Полициски службеници од СВР Битола излегле на местото на настанот и констатирале дека се работи за неексплодирана артилериска граната кал.75 мм од Првата светска војна.

 

Од пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување истата е безбедно подигната.

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи