ВИДЕО – Денеска 30 години од хаосот на „Максимир“ кој го најави распадот на Југославија

Facebook
Twitter
Email
Print

Датумот 13 мај 1990 година ќе остане запамтен како еден од најцрните во историјата на некогашното фудбалско првенство на СФР Југославија. Во рамките од тогашното првенство, Динамо на својот стадион „Максимир“ требаше да биде домаќин на Црвена ѕвезда, но мечот никогаш не се одигра. Наместо фудбал, многу тепање, крв, искршени столчиња, повредени луѓе беше дел од сликата на тој 13 мај.

 

По неколку часа дивеење, хаосот на „Максимир“ заврши, а мечот не се одигра. Многумина сметаат дека токму овој меч е најавата за почеток за распадот на тогашната СФР Југославија.

 

Во продолжение погледнете ги видеата од хаосот на „Максимир“ кој ќе остане запаметен.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи