Грција ги отвора плажите викендов

Facebook
Twitter
Email
Print

 

Овој викенд Грција ги отвора плажите за посетители, по одобрението добиено од страна на надлежниот Комитет за заразни болести, но под строги правила и мерки.

 

Максималниот број на посетители е 40 на 1.000 метри квадратни, а минималната оддалеченост од еден до друг чадор е 4 метри, а под еден чадор може да има најмногу две лежалки на 1 метар оддалеченост, со исклучок на фамилиите со мали деца.

 

Откако ќе замине секој гостин, лежалките ќе бидат дезинфицирани од персоналот, кој постојано мора да носи санитарни маски.

 

Рестораните и баровите нема да пуштаат музика, а ќе продаваат храна и пијалоци, но само за туристите да ги подигнат, бидејќи сите маси и столови треба да бидат отстранети.

 

Плажите примаат гости само од 08,00 часот наутро, со што се елиминира раното утринско пливање. Исто така забрането ќе биде собирање луѓе во групи и спортувања за кои е потребен физички контакт. Тоалетите и кабините за туширање мора постојано да бидат чисти и дезинфицирани.

 

Грчките власти соопштија дека песокот, морската вода и воздухот нема да бидат проблем околу ширењето на заразата на коронавирусот.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи