ВИДЕО – Попоски: Прилепските кандидати за пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, Ристески и Лашкоска го загрозуваат здравјето на граѓаните

Со своето неодговорно, несовесно и нехумано однесување, највисоките функционери на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ од Прилеп, претседателот и кандидат за пратеник Петар Ристески и актуелната пратеничка и кандидатка за нов мандат, Ане Лашкоска, ги кршат законите за заштита од коронавирусот и го загрозуваат здравјето на граѓаните, истакна на денешната прес конференција Филип Попоски, портпарол на ОО СДСМ – Прилеп.

 

 

Прес конференцијата ја пренесуваме во целост.

 

„Од објавените фотографии на нивните фејсбук профили, од неколкуте вчерашни масовни собири, на кои присуствувале и двајцата,ј асно се гледа дека  Ристески и Лашкоска не ги почитувале мерките за забрана за групирање и носење на заштитна опрема на лицето.

 

Ваквото неодговорно однесување на Ристески и Лашкоска, на најдобар начин го отсликува лицемерниот пристап на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ во битката со вирусот КОВИД-19.

 

Наспроти нивната наводна загриженост за здравјето на граѓаните и ширењето на коронавирусот, со своите неодговорни постапки функционерите на ВМРО-ДПМНЕ претставуваат потенцијална опасност за ширење на заразата.

 

Од една страна преку социјалните мрежи и медиумите, функционерите на ДПМНЕ обвинуваат дека сме биле единствена земја од регионот во која бројот на заболени од коронавирус расте, а од друга страна истите тие ги кршат уредбите на Владата и директно придонесуваат за можно зголемување на бројот на заразени.

 

 

 

 

 

На ваквото однесување на Ристески и Лашкоска, се надоврзува и нивниот сопартиец и министер за внатрешни работи Наќе Ќулев, кој свесно не презеде ништо за да ги спречи масовните собири во време на полицискиот час.

 

Наместо да се стави во одбрана на интересот и здравјето на граѓаните, Наќе Чулев се стави во заштита на теснопартиските и личните интереси на Мицкоски и врхушката на ВМРО-ДПМНЕ.

 

Го повикуваме Наќе Чулев, доследно да го спроведува законот и заради непочитување на уредбите на Владата да поднесе пријави против Ристески и Лашкоска.

 

Никој не смее да биде над законите, уште помалку да ги загрозува здравјето и животите на граѓаните на нашата држава“, потенцираше Попоски.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи