Донацијата од 20 респиратори од Кралството Норвешка пристигна во државава – и Прилеп ќе добие еден

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Донацијата од 20 респиратори од Кралството Норвешка, реализирана преку преку Канцеларијата на Обединетите Нации за проектни услуги – УНОПС како поддршка на Македонија за справување со корона пандемијата пристигна во земјава.

 

Десет од респираторите ќе бидат наменети за потребите на болницата „8 септември“, додека останатите 10 апарати ќе бидат распределени во останатите болници низ земјава, со цел зајакнување на капацитетите на здравствениот систем.

 

По две респираторни машини ќе бидат испратени во болниците во Тетово, Битола и во Штип, додека по еден апарат во општите болници во Струга, Охрид, Прилеп и во Струмица.

 

Овие респиратори со високи перформанси може да обезбедат неинвазивна вентилирачка терапија и во ситуации на транспорт за сите возрасни групи на пациенти, од возрасни до педијатриски, и се одобрени за респираторна терапија во болници, амбуланти, единици на интензивна нега и транспортни единици.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video