Мицкоски: Избори кога ќе бидеме како Словенија, кога бројот на заболени ќе се движи кон нула

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

 

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, на денешната прес-конференција изјави дека за избори треба да се размислува кога бројот на заболени ќе се движи кон нула, а бројот на починати ќе биде нула.

 

„Ние имаме поголем број на заболени од Ковид-19 од сите земји заедно во регионот. Погледнете ги Словенија и Хрватска, тука е Црна Гора, па и Бугарија и Грција. Безкрупулозно е да се прифати сега да има избори кога секојдневно има десетици новозаболени и по неколкумина починати, рече Мицкоски.

 

Мицкоски додаде дека не се плаши од излегување на избори, туку единствено од што се стравува е да не се загуби ниту еден човечки живот.

 

„Откако ќе го заштитиме здравјето на граѓаните, откако ќе ја поразиме оваа пандемија предизвикана од вирусот Ковид 19, тој (Заев) е готов и ќе доживее изборен дебакл“, рече Мицкоски.

 

Мицкоски го обвини лидерот на СДСМ Зоран Заев дека намесо власта да предложи протоколи и нови мерки за сузбивање на пандемијата на коронавирусот, тој само зборува за избори. Додаде дека до неодамна имало канал за комуникација со СДСМ, околу изнаоѓање заеднички прифатлив датум за изборите, но од појавата на новиот пик заболени и починати, во партијата не се разговара за датумот.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video