Нормализиран железничкиот патнички сообраќај, се враќаат и автобуските линии

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Нормализиран е железничкиот патнички сообраќај низ земјата и се одвива по регуларниот возен ред, кој важи од 15 декември 2019, кој поради пандемијата со Ковид-19 од 8 април беше редуциран.

 

Покрај враќањето на нормалниот возен ред на патничките возови, во нормала полека почна да се враќа и меѓуградскиот автобуски превоз.

 

Редукцијата на меѓуградскиот превоз во нашата земја е резултат на појавата на корона вирусот и заштитните мерки што ги донесе владата за да се спречи неговото ширење. Со цел да функционира, бројот на патници е ограничен на максимум 50 отсто од вкупниот капацитет на возилата.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video