Владата ја прифати препораката за воведување полициски час и забрани посета на гробиштата на целата територија на државата

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести за повторно воведување полициски час за време на претстојниот продолжен викенд поради празникот Задушница на 5 јуни и зголемениот број случаи на коронавирус.

 

Така, се воведува полициски час од четврток (4 јуни) од 21 часот до понеделник (8 јуни) до 5 часот наутро во Скопје – сите скопски општини, општина Куманово, општина Липково, општина Штип, општина Тетово, како и во Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино и во Јегуновце.

 

Во сите други градови полицискиот час ќе трае од четврток (4 јуни) од 21 часот до петок (5 јуни) до 5 часот наутро. В петок, сабота и в недела полицискиот час ќе почнува од 16 часот и ќе трае до следниот ден до 5 часот наутро.

 

Министерот за здравство, Венко Филипче, исто така информира дека од четврток, 4 јуни, од 21 часот, до понеделник, 8 јуни, до 5 часот наутро, се забранува посета на гробишта на целата територија на државата, освен за погреби.

 

„Анализите покажуваат дека имаме неколку локации низ земјата каде има раст на бројките на заболени кои се резултат на непочитување на пропишаните мерки. Оваа одлука е донесена заради спречување и ширење на заразата во овие локации, а и надвор од нив. Уверен сум дека ако сите се заложиме, заедно ќе го надминеме и овој втор бран“, кажа Филипче.

 

Тој апелираше до сите кои имаат влијание во јавноста дека, ако кога било во историјата на земјата било потребно единство, тоа е сега.

 

Аптеките ќе работат непречено за време на полицискиот час.

 

Остануваат да важат забраните за движење, кои биле издадени претходно, а остануваат исти и термините за шетање миленичиња, од 8 до 8.30, од 15 до 15.30 и од 20 до 20.30 часот.

 

Петок (5 јуни) се прогласува за неработен ден за сите граѓани.

 

За земјоделските активности, дозволено е движење во рамките на територијата на селата, исклучиво за работните потреби.

 

Исклучоците од забраната за движење важат за полицијата, армијата, здравствените работници (во ЈЗУ и ПЗИ, како и матичните лекари) и за маркетите и рестораните, кои вршат достава на производи, при што тие своите ангажмани ќе ги реализираат непречено.

 

Забраната за движење не важи за лицата со попреченост и за нивните придружници доколку имаат соодветна документација.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video