Мухамед Зекири, неговата сопруга и ќерка се хоспитализирани на Инфективната клиника

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Министерот Венко Филипче во одговор на новинарско прашање потврди дека потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири, неговата сопруга и тримесечната ќерка кои се позитивни на Ковид-19 се хоспитализирани. Тие се наоѓаат на Инфективната клиника во Скопје.

 

„Тие се во добра здравствена состојба, стабилна форма на болеста, само со висока температура“, рече Филипче.

 

Се тестираат не само јавните личности, сопартијци, новинари и функционери со кои се среќавал и разговарал Зекири, туку сите што биле во контакт со него. Три четвртини од луѓето од тој кластер се тестирани, кажа Филипче.

 

На новинарско прашање, тој исто така кажа дека не знае за нечија друга хоспитализација од овој кластер, освен на тричленото семејство Зекири.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video