Новиот бран на коронавирусот го враќа полицискиот час

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Комисијата за заразни болести ќе предложи враќање на полицискиот час од четврток во 21:00 часот до понеделник во 05:00 часот.

 

Движењето ќе биде забрането на целата територија на градот Скопје, со сите општини, како и во градовите Тетово, Куманово со Липково и Штип. Со ваква одлука, наведените градови практично ќе бидат потполно затворени во наведениот период.

 

За другите градови, се предлага воведување на полициски час од 16:00 до 5:00 часот следниот ден.

 

Предлогот мора да биде усвоен на следниот состанок на Владата.

 

Инаку, според обработените податоци од 974 тестирања, последниве 24 часа во земјава има 101 новозаболени од Ковид-19. Владата попладнево треба да одлучи за предлозите на Комисијата.

 

Комисијата се реши на ваков потег поради заканите од ширење на коронавирусот за претстојниот продолжен викенд за Задушница и Духовден и затоа што мерките за заштита не се почитуваат. Дополнително, во одредени делови од земјата, како Лабуништа и околните села, Липково и Тетово многумина од суспектните случаи одбиваат да се тестираат и да ги кажат контактите и не може да се утврди точната бројка на заразени.

 

Предлогот за враќање на полицискиот час во Скопје, Тетово и Штип е и поради тоа што младите се собираат по паркови, на Водно и слично, а сендвичарите, пицериите и пекарите, сите работат и по 22 часот, практично цела ноќ.

 

Екипите на Институтот за јавно здравје ќе работат со целосен капацитет за време на продолжениот викенд, ќе има масовни тестирања во кризните подрачја за да може во понеделник да се добие нова слика со ширењето на епидемијата во земјата.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video