Филипче: 90 отсто од новозаболените се заразиле на семејни настани

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Дури 90 отсто од новозаболените се заразиле на семејни настани во изминатите десетина дена. Тие луѓе циркулирале во раамки на своите мали заедници, но и надвор од нив. Мора да се има предвид дека Скопје е функционална единица и со ова мерка на целосна забрана на движење, ние го штитиме целиот град, рече министерот за здравство Венко Филипче на вечерашната прес-конференција.

 

Тој вели дека во зависност од случувањата во наредните денови, следната недела ќе се носи одлука дали во некоја форма ќе се врати полицискиот час и во периодот што следува.

 

„Со оглед на времето од кога се пренел вирусот, поради интензивната комуникација при семејните настани, сметам дека ова мерка на рестрикција во движење е одлучна за да се спречи понатамошното ширење на заразата од лицата и со симптоми, но и од асимптоматските случаи“, рече Филипче.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video