ВИДЕО – Еден нов случај на корона вирус во Прилеп и 3 во с. Десово, Општина Долнени

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

На територијата која ја покрива Центарот за јавно здравје од Прилеп денеска се регистрирании 4 случаи на новозаболени од Ковид 19 и тоа еден случај во Прилеп и 3 во населеното место Десово во Општина Долнени. Во Општина Прилеп денеска нема оздравени од оваа заразна болест.

 

 

Од почетокот на пандемијата вкупниот број на заразени во Прилеп е 217, а бројот на активни случаи е 32, од кои 20 се на домашно, а 12 на болниичко лекување.

 

На Инфектиивното одделение во прилепската болница има 4 лица.

 

Досега 170 лица оздравеле, а бројот на починати во Прилеп е 15.

 

Од извршениот скрининг во детските градинки сите 192 вработени се негативни.

 

Во Центарот за јавно здравје Прилеп досега се земени 1.322 брисеви и дополнители 144 во инфективното оддление во болницата.

 

Во самоизолација се 42 лица, а вчера заради неносење на заштитни маски биле изречени 3 прекршочни пријави.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video