Помените за починатите ќе се извршуваат во сите цркви во Прилеп од 07.00 до 15.00 часот петок, сабота и недела

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Се известуваат православните верници од град Прилеп, дека по повод претстојните празници Задушница и Духовден, а поради забраната од страна на Владата за одење на гробишта, помените за починатите ќе се извршуваат во храмовите (Св. Благовештение, Св. Петка, Св. Кирил и Методиј-Параклис и Св. Преображение) ВО ТЕКОТ НА ЦЕЛИОТ ДЕН (петок, сабота и недела) почнувајќи од 7:00 – 15:00 часот (верниците ќе бидат услужени веднаш по доаѓањето во храмот во било кое време).

 

Се замолуваат верниците да ги почитуват мерките за превенција и заштита пропишани од Владата на Р. Македонија.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video