Тачи: Османи и ИВЗ се одговорни за ситуацијава, направија притисок да се отворат џамиите

 

 

Претседателот на Демократската партија на Албанците, Мендух Тачи на денешната прес конференција изјави дека за моменталната ситуација со коронавирусот во државава постои индивидуална одговорност кај Бујар Османи и претходната и сегашната Исламска верска заедница кои направија огромен притисок да се отворат џамиите за Бајрам.

 

„Не можеме да ги прифатиме квалификациите оти Албанците се познати во Македонија кои не ги почитуваат правилата на институциите во врска со пандемијата затоа што имаме статистика и конкретни цифри кои укажуваат дека ние Албанците со заедно со другите граѓани успеавме 90 дена да се бориме многу убаво со пандемијата. Тие што сакаат да печалат политички поени, а и сегашната Исламска верска заедница материјални добивки, за тоа што правеа огромен притисок треба да се чувствуваат сега одговорни. Тие се единствените одговорни за оваа ситуација“, рече Мендух Тачи.

 

Апелираше и понатаму да се почитуваат правилата за спречување на ширење на коронавирусот.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.