Почина уште еден 73 годишен прилепчанец од корона вирус, денеска има и еден новозаболен

Како последица на коронавирусот денеска почина едно лице на 73 годишна возраст од Прилеп, има еден случај на новозаболен од Ковид 19, а две лица оздравеле од заразната болест.

 

Бројот на активни случаи со Ковид 19 во Прилеп изнесува 29. Од нив, 21 лице се наоѓа на домашно лекување, тројца се хоспитализирани во Инфективното одделение во прилепската Општа болница „Борка Талески“, а петмина се наоѓаат во Клиниката за инфективни болести и во Градската општа болница „8.Септември“ во Скопје;

 

Во самоизолација се наоѓаат 42 лица. Заради неносење на заштитни маски, на 18 граѓани име се изречени прекршочни пријави.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.