ИПИС: Граѓаните сѐ понезадоволни од справувањето на власта со коронакризата

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

 

Граѓаните се сѐ понезадоволни за тоа како власта се справува со корона вирусот. Ова го покажува најновата анкета на Институот за политички истражувања во Скопје.

 

Според анкетата над 30 отсто од граѓаните не се задоволни од работата на надлежните. На прашањето Дали сте задоволни од досегашната работа на надлежните во справување со корона вирусот, 32% дале негативен одговор, наспроти 17,2% кои кажале дека се задоволни. За разлика од овој негативен тренд, во април скоро 40 отсто од граѓаните биле задоволни од справувањето со епидемијата.

 

Во споредба со земјите од регионот, 48,3% одговориле дека Македонија полошо се справува со кризата, 28,4% рекле дека исто се справува, а за 7,4 отсто земјава подобро се справува. И тука е видлива разликата во оценката на испитаниците во споредба со април кога 23,6% сметале дека земјава подобро се справува со кризата од земјите во регионот, а 17,1% биле на став дека била полоша.

 

Податоците од најновата анкета на ИПИС говорат дека 40,2 % се согласиле дека е подобро да има избори на крај на август или септември за да се намали ризикот од новозаразени и да се обезбеди поголема излезеност, додека 24,8% сметаат дека е подобро да има избори на почетокот на јуни за да има целосно функционални институции.

 

Истражувањето е спроведено помеѓу 2 и 3 јуни 2020 врз 1100 испитаници на ниво на цела држава.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video