Со 250.000 евра ќе се кофинансираат настани организирани во домашни туристички капацитети

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

 

Ќе се субвенционираат обуки, семинари и конференции кои ќе се одржуваат во домашни туристички капацитети, за што се одделени 15 милиони денари или 250 илјади евра, истакна денес министерот за економија Крешник Бектеши.

 

„Министерството за економија предложи програма за субвенционирање на настани кој ќе се организираат во категоризирани угостителски објекти. Имајќи во предвид дека хотелиерите се едни од најпогодените од коронакризата со оваа Програма ќе поттикнеме организирање на обуки, семинари и конференции во наши категоризирани хотелски капацитети. Со мерката се предвидува покривање на 50 отсто од трошоците, но не повеќе од 30 илјади денари по апликант за за покривање на трошоците за обуки, семинари и конференции во домашни туристички капацитети“, изјави министерот Бектеши.

 

Еден апликант ќе може да поднесе барање за најмногу три настани за кофинансисрање на трошоците. По реализирање на настанот апликантот ќе треба да достави фактура за трошоците кој ги направил за организирање на настанот.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video